SUSHI = ryż + zaprawa
Cz. I – RyżPrzeglądając Internet mam wrażenie że już wszystko co możliwe o robieniu ryżu do sushi zostało napisane. Dlatego podzielę się z Wami jedynie doświadczeniami i dążeniami do mojego idealnego smaku sushi, nie oceniając ani nie odnosząc się do innych sposobów.
Składniki:
1 szklanka ryżu do sushi = 200 g = 700 kcal
1 1/4 szklanki wody
Kombu – gatunek algi morskiej – wielkość listka potrzebny do ugotowania ryżu to mniej więcej 4 cm na 6 cm. Przed użyciem kombu należy przetrzeć je wilgotną ściereczką tak aby pozbyć się białego nalotu, który jest niczym innym jak solą morską.
Więcej informacji na temat KOMBU znajdziecie we wpisie KOMU KOMBU?
1 szklanka ryżu (przed ugotowaniem) wystarczy na około 2 rolki sushi
Przyrządzanie ryżu do sushi to niby prosta sprawa ale warto się do tego przyłożyć.
Moja metoda to 30/15/15 ale myślę że każdy może sobie wyrobić w tej kwestii swoją własną zasadę bo nie ma jednoznacznego i niezawodnego przepisu na ugotowanie ryżu.
Wsypuję ryż do garnka w którym będzie gotowany. Wlewam wodę tak aby kilka centymetrów (około 3) przykrywała ryż , po czym wkładam dłoń i delikatnie ruszam palcami – tym sposobem płuczę w wodzie ryż. Tą czynność powtarzam około 6 razy aż woda przestanie być mętna. Tylko pamiętajcie by za każdym razem wymienić wodę na świeżą. Następnie wodę którą był płukany ryż wylewam aby został tylko ryż i wlewam 1 1/4 szklanki świeżej wody po czym przykrywam garnek pokrywką i odstawiam go na 30 minut.
Po upływie 30 minut do garnka wkładam przygotowane wcześniej kombu. Następnie ustawiam garnek z pokrywką na kuchence, czekam aż woda się zagotuje co zajmuje około 2 minut i od momentu gotowania się odliczam czas 13 minut. Czas gotowania ryżu to razem 15 minut. Należy jednak pamiętać, że duże znaczenia ma rodzaj kuchenki jakiej używamy. Ja używam indukcyjnej i na początku ustawiam opcję „power” a jak zaczyna się ryż gotować zmniejszam do „minimum”. Ryż powinien gotować się na tzw. wolnym ogniu.
UWAGA! do gotującego się ryżu nie dodajemy soli.
Po 15 minutach gotowania ryżu pod przykryciem zdejmuje garnek z kuchenki, owijam ręcznikiem tak aby nie ulatywało ciepło i odczekuję kolejne 15 minut.
Efekt końcowy – ryż do sushi gotowy. Teraz kolej na zaprawę octową ale o tym w kolejnym wpisie.
Gotowanie ryżu do sushi to kwestia wprawy. Tak samo jest z zaprawą octową, którą zakwaszamy ryż. Konsystencja ryżu i proporcje zaprawy zdecydują o efekcie końcowym czyli smaku naszego sushi.
DO’MI
Agnieszka says
Witam. Jutro po raz pierwszy spróbuję zrobić sushi, Pani blog bardzo mi w tym pomaga mam tylko jedno pytanie. Nie mam kom bo , ryż będzie smaczny czy raczej nie ? I pytanie drugie, czy ryż należy stolic czy wystarczy tylko zaprawa ???? Dziękuję pozdrawiam.
Sushi DOMI says
Jeśli chodzi o kombu to nie jest konieczne do tego aby ryż był smaczny. Kombu daje delikatnie inny smak ale i bez niego ryż będzie dobry. Sól dodajemy jedynie do zaprawy kiedy ją przyrządzamy ale ryżu nie solimy. Trzymam kciuki!! Powodzenia 🙂
oplontis says
zrobiłam wczoraj sushi z tego przepisu i chcę Ci bardzo podziękować, wyszło super, a robiłam pierwszy raz, mąż myslał, że poleciałam do susharni i kupiłam 🙂
Sushi DOMI says
Super! Ciesz się bardzo 🙂 zapraszam do mnie po przepisy i do eksperymentowania z sushi 🙂
SebastianM says
Witam,
Od niedawna śledzę Pani blog. Stanowi on inspirację do nowych przepisów na sushi. Chciałbym poradzić się w kwestii przygotowania ryżu. Stosuję podobną recepturę jak Pani. Płuczę wodą, ale nie odstawiam pod przykryciem. Zazwyczaj gotuję 1kg ryżu. Wody nalewam „do pierwszego zgięcia na palcu” :). Gotuję na kuchni elektrycznej 15 minut (po zagotowaniu obniżam na minimum). Testowałem też gotowanie przez 10 minut od zagotowania. Zestawiam garnek na 15 minut pod przykryciem, ale niczym nie okrywam. Wynik: wg mnie ryż rozgotowuje się. Co mogę robić źle?
Pozdrawiam,
SebastianM