Nigiri po japońsku oznacza: ściskać, ugniatać. Ten rodzaj sushi powstał w pierwszej połowie wieku XIX w Tokio zwanym w tamtym czasie Edo. Na ulicznym straganie z jedzeniem Yohei Hanaka jako pierwszy zaserwował proste i przepyszne danie, znane dziś jako nigri. Był to kawałek ryby podany na kulce ryżu a potrawa szybko zdobyła ogromną popularność w mieście i okolicach.
Nigiri z krewetką nazywane jest nigiri ebi co nie oznacza rodzaju krewetki na sushi. Ebi to po prostu krewetka w języku japońskim. Sekretem nigiri jest jego prostota oraz niewielka ilość składników. Jak zrobić doskonałe nigiri? Nic lepszego jak zobaczenie tego w filmie „Jiro Śni o Sushi” Wam nie polecę. Kilkakrotnie oglądałam już ten film, który jest dokumentem opowiadającym o pracy 80 – letniego japońskiego mistrza sushi Jiro. W roku 2008 niepozorny bar Sukiyabashi prowadzony przez niego w podziemiu stacji metra otrzymał trzy gwiazdki w czerwonym przewodniku Michelin. Dzięki temu wyróżnieniu lokal stał się najlepszym barem sushi na świecie a sam mistrz Jiro został uznany za dobro narodowe Japonii. Jestem pewna, że każdy sushimaniak po obejrzeniu tego filmu będzie marzył tylko o jednym…
Składniki:
Ryż do sushi – na jedno nigiri użyjemy około 2 łyżki ugotowanego i zaprawionego ryżu do sushi
Wasab
Krewetki – gotujemy według wskazówek, które zajdziecie TUTAJ – GOTUJEMY KREWETKĘ
Do jednego nigiri użyjemy jednej krewetki więc sami oceńcie ile ich będziecie potrzebować.
Jak przygotować krewetkę do nigiri:
Obieramy i oczyszczamy ugotowane krewetki zostawiając jedynie ogonki (jako element dekoracji). Ostrym nożem nacinamy krewetkę wzdłuż po jej wewnętrznej stronie zaczynając od ogona. Uważajcie żeby nie przeciąć części grzbietowej.
Jak zrobić nigiri z gotowaną krewetką:
Lekko zwilżoną dłonią z ugotowanego oraz doprawionego zaprawą octową ryżu formujemy kulkę a potem należy ją delikatnie spłaszczyć . Najlepszą formą dla ryżu będzie nasza dłoń. Zaciskając ją otrzymamy właśnie taki kształt o jaki nam chodzi. Na gotową spłaszczoną kulkę ryżu smarujemy wasabi a następnie kładziemy po długości ugotowaną i rozciętą krewetkę. Delikatnie dociskamy krewetkę do ryżu uważając aby nie zniszczyć owalnego kształtu nigiri. Pamiętajcie, że nigiri jemy na raz więc nie przesadźcie z jego wielkością 🙂
Karolina says
zjadłabym znowu!!! Wyglądają apetycznie a smakują jeszcze lepiej! Przepis prosty i czytelny! Więcej takich poproszę.